Page:Julien Delaite - Essai de grammaire wallonne - Le verbe wallon, 1892 (partie 1) et 1895 (partie 2).djvu/41

La bibliothèque libre.
Sauter à la navigation Sauter à la recherche
Le texte de cette page a été corrigé et est conforme au fac-similé.
— 31 —
Tableau de la conjugaison.
INDICATIF.
Temps simples.
TEMPS. 1re CONJUGAISON. 2de CONJUGAISON. 3me CONJUGAISON. 4me CONJ.
Temps principaux. Présent. Ji chante. Ji magne. Ji vind. Ji batte. Ji sint. Ji doime. Ji fin-ih-e. Ji beûs.
Ti chante. Ti magne. Ti vind. Ti batte. Ti sint. Ti doime. Ti fin-ih-e. Ti beûs.
I chante. I magne. I vind. I batte. I sint. I doime. I fin-ih-e. Ti beût.
Nos chantans. Nos magnans. Nos vindans. Nos battans. Nos sintans. Nos doirmans. Nos fin-ih-ans. Nos buvans.
Vos chantez. Vos magnîz. Vos vindez. Vos battez. Vos sintez. Vos doirmez. Vos fin-ih-ez. Vos buvez.
Is chantèt. Is magnèt. Is vindèt. Is battèt. Is sintèt. Is doirmèt. Is fin-ih-èt. Is buvèt.
Futur. Ji chant’. Ji magn’. Ji vind. Ji batt. Ji sint’. Ji doim’. Ji fin-ih-rè. Ji beû.
Ti chant’. Ti magn’. Ti vind. Ti batt. Ti sint’. Ti doim’. Ti fin-ih-rè. Ti beû.
I chant’. I magn’. I vind. I batt. I sint’. I doim’. I fin-ih-rè. Ti beû.
Nos chant’rans. Nos magn’rans. Nos vindrans. Nos battrans. Nos sint’rans. Nos doim’rans. Nos fin-ih-rans. Nos beûrans.
Vos chant’rez. Vos magn’rez. Vos vindrez. Vos battrez. Vos sint’rez. Vos doim’rez. Vos fin-ih-rez. Nos beûrez.
Is chant’ront. Is magn’ront. Is vindront. Is battront. Is sint’ront. Is doim’ront. Is fin-ih-ront. Nos beûront.
Temps secondaires. Imparfait. Ji chantéve. Ji magnîve. Ji vindéve. Ji battéve. Ji sintéve. Ji doirméve. Ji fin-ih-éve. Ji buvéve.
Ti chantéve. Ti magnîve. Ti vindéve. Ti battéve. Ti sintéve. Ti doimréve. Ti fin-ih-éve. Ti buvéve.
I chantéve. I magnîve. I vindéve. I battéve. I sintéve. I doirméve. I fin-ih-éve. Ti buvéve.
Nos chantîs. Nos magnîs. Nos vindîs. Nos battîs. Nos sintîs. Nos doirmîs. Nos fin-ih-îs. Nos buvîs.
Vos chantîz. Vos magnîz. Vos vindîz. Vos battîz. Vos sintîz. Vos doirmîz. Vos fin-ih-îz. Vos buvîz.
Is chantît. Is magnît. Is vindît. Is battît. Is sintît. Is doirmît. Is fin-ih-ît. Is buvît.
Passé défini. Ji chanta. Ji magna. Ji vinda. Ji batta. Ji sinta. Ji doimra. Ji fin-ih-a. Ji buva.
Ti chanta. Ti magna. Ti vinda. Ti batta. Ti sinta. Ti doimra. Ti fin-ih-a. Ti buva.
I chanta. I magna. I vinda. I batta. I sinta. I doimra. I fin-ih-a. Ti buva.
Pluriel, voir imparfait.